15 Aylık Bebek Neden Hırçın Olur?

Bebeklik ve erken çocukluk döneminde gelişimin takibi seminerimizde 15 aylık bebeğinin hırçın olmasının normal olup olmadığını soran bir katılımcımızın sorusu üzerinde konu ile ilgili uzman gelişim psikoloğumuz Nilcan Kuleli Sertgil’den değerli bilgiler aldık.

Bebeğimizin davranışlarındaki değişimi anlayabilmemiz için geçirdiği değişim sürecini iyi gözlemlememiz ve davranışlarının altında yatan nedenleri iyi tespit edebilmemiz gerekir. Bebekler 12 aydan sonra hareketlenmekte ve kendi istediklerini yapmak konusunda daha meraklı bir döneme girmektedir. Bu dönemde onun keşfetme ve öğrenme merakını anlayamaz ve bebeğinizi çok fazla engellerseniz, gereğinden fazla ‘Hayır‘ derseniz, bebeğinizin diğer bebeklere nazaran daha hırçın bir yapıya sahip olmaya başladığını görebilirsiniz.

Peki Ne Yapmalıyız?

  • Öncelikle evinizde güvenli bir ortam yarattığınızdan emin olun.
  • Mutfakta alt çekmecelerden birini bebeğinizin rahatça karıştırabileceği eşyalarla doldurun. Plastik kaplar, süzgeçler..vs
  • Artık bebeğinize serbest bir şekilde keşif ve hareket imkanı verebilirsiniz.
  • Sadece tehlikeli durumlarda ‘Hayır‘ kelimesini kullanmak ve engellemelerde bulunmak yeterli olacaktır

Sizin de bebeklik ve erken çocukluk dönemi ile ilgili gelişim takibi, desteklenmesi ve değerlendirmesi ile ilgili sorularınız varsa, bu alanda düzenlediğimiz online seminerlere ücretsiz kayıt olarak, canlı yayında uzmanımıza soru sorup anında cevap alabilirsiniz.

Paylaş!