20 Aylık Bebeğinizin Konuşmasına Nasıl Destek Olabilirsiniz?

Çocuğunun geç konuşmasından endişelenen ve bu konuda tavsiye arayan ebeveynler, Google’da 18 aylık çocuğum konuşmuyor’ diye aradığında, çocuklarda geç konuşma ile ilgili çok sayıda yazı ile karşılacaktır. Bu ebeveynlerden bazıları çocuklarının diğer gelişimlerinin normal olduğunu düşündüğü için yada aile de ‘3 yaşında konuşmaya başlamış birisi olduğu için’ yada ‘erkekler geç konuştuğu için’  bu konuda endişelenmediklerini söyleyebilirler. Sonuçta Einstein da geç konuşmuştur! Öyle değil mi?

Peki ‘Geç Konuşan’ Kimdir?

18-30 ay arasında, konuşulanları anlayan, oyun oynama becerilerinde, motor becerilerinde yada sosyal becerilerinde beklenen ölçüde beceri geliştirebilmesine karşın, yaşına uygun kelime hazinesine sahip olmayan çocuklara ‘geç konuşan’ denir.

Dil Gelişimini gözlemleyebilmeniz için dikkat etmeniz gereken önemli kilometre taşları vardır. Örneğin 18 aylık iken en az 20 kelime bilmesi beklenir. Bu kelimeleri ayrı ayrı bilmesine rağmen henüz cümleler haline getirememesi normaldir. 24 aylıktan itibaren ikişer kelimeli cümleler (anne gel gibi) kurabilmesi ve kelime hazinesinin de en azından 100 kelimeye çıkmış olması beklenir.

Bebeklik ve erken çocukluk döneminde gelişimin takibi seminerimizde 20 aylık bebeğinin dil gelişimi için neler yapabileceğini  soran bir katılımcımızın sorusu üzerinde konu ile ilgili uzman gelişim psikoloğumuz Nilcan Kuleli Sertgil’den dil gelişimini destekleyici öneriler aldık.

Çocuğunuzun Dil Gelişimini Desteklemek için Neler Yapabilirsiniz?

  • Çocuğunuzun bulunduğu ortamlarda TV açık ise öncelikle onu kapatmalısınız.
  • Benzer şekilde telefon, tablet gibi diğer ekranlar da çocuğunuzun dil gelişimini olumsuz etkileyen cihazlar arasındadır.
  • Birlikte kitap bakmak (bebeklik ve erken çocukluk döneminde kitap nasıl okunmalı?)
  • Bol karşılıklı etkileşime girmek, oyunlar oynamak
  • Çocuğunuz sizden işaret dili ile birşeyler istediği zaman, biraz anlamamazlıktan gelerek, daha fazla kelime yada sesler kullanarak size anlatması için ortam yaratmak faydalı olacaktır.

Çocuğunuz ile etkileşime girerken kullandığınız dil de çocuğunuzun dil gelişimi açısından çok önemlidir. Uzun uzun cümlelerle oyunlar oynayıp, etkileşime girmek yerine, kısa ve net bir dil tercih edilmesi istenmektedir.

Sizin de bebeklik ve erken çocukluk dönemi ile ilgili gelişim takibi, desteklenmesi ve değerlendirmesi ile ilgili sorularınız varsa, bu alanda düzenlediğimiz online seminerlere ücretsiz kayıt olarak, canlı yayında uzmanımıza soru sorup anında cevap alabilirsiniz.

Referanslar:

  1. Ellis, E. & Thal, D. (2008). Early Language Delay and Risk for Language Impairment. Perspectives on Language Learning and Education, 15: 93-100.
  2. Telethon Institute for Child Health Research (2008, May 16). Mixed Results For Late-talking Toddlers. ScienceDaily. 16 May 2008. Web. 10 Jun. 2011.
  3. Rice, M. L., Taylor, C. L., & Zubrick, S.R. (2008). Language outcomes of 7-year-old children with or without a history of late language emergence at 24 months. Journal of Speech, Language, and Hearing Research, 51, 394-407.
  4. Olswang, L.B., Rodriguez, B. & Timler, G. (1998). Recommending Intervention for Toddlers With Specific Language Learning Difficulties: We May Not Have All the Answers, But We Know a Lot. American Journal of Speech Language Pathology, 7, 23 – 32.
Paylaş!