7 Adımda Temel Bağırsak Sağlığınızı Nasıl Kazanabilirsiniz?

bağırsak sağlığı

7 Adımda temel bağırsak sağlığınızı nasıl kazanabilirsiniz?

1. Normal Doğum: Sezaryeni önlemek için elinizden geleni yapın. Sezaryen yoluyla bir çocuğu dünyaya getirerek ona, normal doğuma göre 3 kat daha fazla dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite riskini, aynı zamanda 2 kat daha fazla otizm riskini sunmuş olacağınızı unutmayın. Araştırmalara göre sezaryen ile dünyaya gelen çocukların obezite, alerji ve tip 1 diyabet riskileri de oldukça yüksektir.

Sezaryenin kaçınılmaz olduğu durumlar için Yale üniversitesindeki araştırmacıların geliştirmiş olduğu basit bir yöntem bulunmaktadır. Doğumdan önce annenin doğum kanalına yerleştirilen organik gazlı bez, anneye antibiyotik verilmeden hemen önce çıkartılıp, bebek doğar doğmaz bebeğin yüzüne sürülerek, bakteri aşılaması yapılabilmektedir.

2. Anne sütü: Bebeğiniz için en uygun besinin sağlanmasının yanı sıra, emzirme sırasında cilt teması ile bebeğinize geçen bakteriler, çocuğunuzun mikrobiyomlarını etkiler.

3. Antibiyotikler: Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçının. Vücudunuzdaki mikrobiyomları değiştirirken, bazı bakteri grupları, Firmicutes gibi, artma eğiliminde olurlar. Firmicutes bakterilerinin artışı, obezite riskini de beraberinde getirmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, mikrobiyomları değiştirildiğinde hızla kilo aldıklarını göstermektedir. Daha kısa sürede daha kilolu sığırlar elde etmek için sığırlara antibiyotik verilmesinin sebebi de budur.

Antibakteriyel sabunlar ve el jelleri de vücudumuzdaki mikrobiyomların dengesini bozarak, antibiyotik kategorisine girerler. Bu nedenle mümkün oldukça kullanmaktan kaçınılmalıdır.

4. Rafine şeker ve işlenmiş fruktoz: Şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS), patojenik hastalıklara neden olan bakteri, mantar ve maya büyümesini arttırır. Bu nedenle bağırsak sağlığını sağlamak için yapılacak diyetlerde dikkat edilmesi gereken en önemli besindir.

Fruktoz tüketimi ile LPS seviyesi arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Fruktoz diğer şekerlere göre proteinlerle daha agresif şekilde glikozilasyona girerek, kan şekerinizin artmasına ve sızdıran bağırsak sendromuna neden olabilir.  Artan fruktoz tüketimi ile birlikte artan bağırsak geçirgenliği, obezite gibi iltihaplı hastalıkları açıklamak üzere araştırmalar yapılmaktadır.

5. GDO’lu besinler: Bağırsaklarımızdaki bakteriler yaklaşık 2 milyon yıldır kendisine sağlanan türde besinler beklerken, genetiği değiştirilmiş besinlerle karşılaştığında, insan mikrobiyomlarına daha önce hiç görmedikleri şeyleri tanıtmış oluruz. Yani bir gıdanın genetiğini değiştirirken aynı zamanda onu yiyen insana ait mikrobiyomları da değiştirdiğimizi unutmamalıyız.

6. Probiyotik yiyecekler: Probiyotik yiyecekler yemeğe özen gösterin. Fermante olmuş sebzeler (turşu gibi), kefir, yoğurt, fermante olmuş içecekler probiyotik bakımından zengin yiyeceklerdir. Özellikle antibiyotik kullanmak zorunda olduğunuz dönemlerde, bağırsak floranızı tekrar düzenlemek için geniş spektrumlu probiyotik yiyeceklere ağırlık verin.

7. Prebiyotik lifler: Bol bol prebiyotik lif tüketin. Tüm lifli yiyecekler prebiyotik değildir. Örneğin pırasa ve soğan hastalıklara karşı direnç arttırma ve bağırsak florası sağlığı için mükemmel birer prebiyotiktir.


Bağırsak sağlığı için nasıl beslenmeli? Daha detaylı bilgi almak, uzmanlarına soru sormak istiyorsanız, herupi.com üzerinden yapılan online sağlık seminerlerimizi takip edebilirsiniz.

Paylaş!