Bebeklere Nasıl Kitap Okumalısınız?

Çoğumuz küçük yaşlardan itibaren, çocuklarımızın yaşantısında kitapların bir yeri olsun isteriz. Ancak çoğu ebeveyn bebeklik dönemindeki çocuklarına kitap seçmekte zorlanmaktadır. Bebeklik ve erken çocukluk döneminde gelişimin takibi seminerimizde bebeğine kitap seçiminde nelere dikkat etmesi gerektiğini  soran bir katılımcımız sayesinde, önemli olanın sadece kitap seçimi olmadığını, aynı zamanda kitapları bebeklerimize farklı bir şekilde okumamız gerektiğini de Nilcan Kuleli Sertgil’den öğrendik.

Bebeklik Dönemindeki Çocuklarımız için Kitap Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Tercihimizi herbir sayfasında birkaç cümle kısa cümle olan, açık ve bebekler için anlaşılabilir  hikayeli
  • Büyük, düzenli ve parlak renkli resimleri olan,
  • Bebeğinizin taşıyabileceği, sayfalarını çevirebileceği büyüklükte,
  • Kafiyeli, tekrarlı (bebekler ritmik şeyleri severler) kitapları tercih edebilirsiniz.

 

Bebeğinize Kitapları Nasıl Okumalısınız?

Bebeğinize kitap okurken, kitabın metnine sağdık kalmak yerine, kitapta geçen nesneleri bebeğinizin hayatı ile birleştirerek oyunlaştırırsanız( Burada tavşan varmış. Aynı senin tavşanına benziyor. Senin tavşanın nerede? gibi), kitap okuma sırasında bebeğinizin çevresindeki nesneleri daha iyi kavramasını sağlamış olursunuz.

Sizin de bebeklik ve erken çocukluk dönemi ile ilgili gelişim takibi, desteklenmesi ve değerlendirmesi ile ilgili sorularınız varsa, bu alanda düzenlediğimiz online seminerlere ücretsiz kayıt olarak, canlı yayında uzmanımıza soru sorup anında cevap alabilirsiniz.

Paylaş!