Çocuğunuzun İdeal Kilosunu Nasıl Hesaplarsınız?

Bebeğiniz doğduktan sonra uzunca bir süre gündeminizi meşgul edecek en önemli konulardan biri hiç şüphesiz onun beslenmesidir. Gürbüz çocuk sevdalısı teyzeler bebeğinizin ne kadar zayıf olduğunu söylediğinde içinize bir kurt düşüyorsa, bebeğinizin gerçekten yeterli miktarda beslenip beslenmediğinden emin olmak istiyorsanız, size vereceğimiz küçük formüllerle bebeğinizin kilosunu kendiniz kontrol edebilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda Uzman Diyetisyenimiz Sezen Çetinkaya ile düzenlediğimiz ‘Çocuklarda Yeme Bozuklukları ve Obezite Online Semineri‘nde bebeklik döneminden çocukluk dönemine kadar ideal kilo hesaplamalarını öğrendik. Semineri kaçıranlar için bebeklik ve çocukluk döneminde kullanılabilecek ideal kilo hesaplama yöntemlerini aşağıda listeledik. Sizin de bebeklik ve çocukluk döneminde çocuğunuzun beslenmesi ile ilgili sorularınız varsa, bu alanda düzenlediğimiz online seminerlere ücretsiz kayıt olarak, canlı yayında uzmanımıza soru sorup anında cevap alabilirsiniz.

 

Bebeklik ve Çocukluk Dönemi için İdeal Kilo Hesapları

İlk 6 ayda, bebeğin her ay 600-800 gram arası alması beklenir. 5 – 6. aydan itibaren bir bebeğin doğum ağırlığının 2 katına gelmiş olmasını beklenir.

İkinci 6 ayda 400-500 gram arası alması beklenir. Çocuğunuz 1 yaşına geldiğinde ideal kilosu doğum kilosunun 3 katı kadardır. Çocuğunuzun kilosu hesaplanan ideal kilodan az ise çocuğunuzda bir gelişim geriliği olup olmadığının değerlendirilmesi için çocuk doktorunuz yada diyetisyeniniz ile görüşmelisiniz. Çocuğunuzun kilosu bu hesaplanandan daha fazla ise, bir diyetisyen ile görüşerek çocuğunuzun beslenmesinde yanlış yaptığınız birşeyler mi var, bir uzman görüşü almanızda fayda var. Bebeğiniz mama ile besleniyorsa, mamanın kalorisini yanlış hesaplıyor olabilirsiniz!

2 yaşına gelen bir bebeğin ideal kilosu, doğum kilosunun 4 ile çarpılması ile hesaplanır. Doğum kilosu 3kg olan bir bebek için, 2 yaşında ortalama 12kg olması beklenir. Eğer çocuğunuz bu kilonun çok üzerinde veya altında ise bir uzman ile görüşerek çocuğunuzun beslenme düzeni ile ilgili düzeltmeleri yapmalısınız. Bu dönemlerde yapılacak düzenlemeler ile çocuğunuzun hayat boyu devam ettirebileceği sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanabilir.

 

Bebeklik ve Çocukluk Dönemi için İdeal Kilo Formülleri

  • 1 Yaş için İdeal Kilo Hesabı = 3 x Doğum Kilosu
  • 2 Yaş için İdeal Kilo Hesabı = 4 x Doğum Kilosu
  • 3 ile 6 Yaş Arası İdeal Kilo Hesabı = (Yaş x 2) + 8 kg
  • 6 ile 12 Yaş Arası İdeal Kilo Hesabı = (Yaş x 7)/2
Paylaş!