Doğru beslenme ile prematüre bebek sahibi olmayı engelleyebilir misiniz?

hamilelikte beslenme

 

Doğru beslenme ile prematüre bebek sahibi olmayı engelleyebilir miyiz? BMJ(British medical journal)’de yayınlanan bir çalışmaya göre, sebze, meyve ve kepekli tahıllar bakımından zengin “ihtiyatlı” bir diyet ve bol su içmek erken doğum riskini önemli ölçüde azaltıyor.

 

İsveç, Norveç ve İzlanda merkezli araştırmacılar annenin beslenme alışkanlıklarının doğmamış çocukları üzerindeki etkilerini araştırdılar. Norveçli anne ve çocuk araştırması için 2002 ile 2008 yılları arasında 66000 erken doğum analiz edildi. Diyabeti olmayan ve hamileliği sonunda, ölü doğum yada düşük yapmayan katılımcıların hamileliklerinin birinci ayından ilk 4-5. ayına kadar tükettikleri besin ve sıklıklarını içeren anketleri üzerinden değerlendirme yapıldı. Erken doğum olarak 22 ile 37. haftalar arasındaki doğumlar hesaba katıldı. Gebenin yaşı, daha önceki doğum tecrübeleri de analizler sırasında kullanılmak üzere raporlandı.(karıştırıcı faktörler)

Araştırmacılar, uygulanmak üzere 3 farklı diyet tipi belirledi.

  1. İhtiyatlı: sebze, meyve, yağlar, su, kümes hayvanları, lif açısından zengin ekmek
  2. Batı: tuzlu ve tatlı atıştırmalıklar, beyaz ekmek, tatlılar ve türevleri
  3. Geleneksel: balık, sos, pişmış sebze, düşük yağlı süt


66.000 gebe kadından 3505’inde erken doğum meydana gelmiş ve karıştırıcı faktörlerden birkaçı düzeltildikten sonra “ihtiyatlı” diyet deseninde beslenen, özellikle de ilk defa bebek sahibi olacak gebelerin erken doğum riskini önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir.

“Geleneksel” beslenme deseninin de erken doğum riskini azalttığı gözlenirken, “batı” tipindeki beslenmenin erken doğum ile ilişkisi tespit edilmemiştir. Bu durumda, ihtiyatlı beslenme tipinde beslenirken, gıda alımının arttırılması, işlenmiş gıdalar hariç fast-food, abur cubur ve atıştırmalıklardan daha önemli olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.

Sonuç olarak bu alanda yapılan birçok çalışma meyve/sebze açısından zengin diyetler erken doğum riskini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir.

Yaş, kilo, önceki hamilelik hikayelerinize göre hamilelik sürecinde nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, herupi.com üzerinden yapılan online sağlık seminerlerimizi takip edebilirsiniz.


Kaynak: 4 Mart 2014, BMJ-British Medical Journal

Paylaş!