Doğurganlığınızı Arttırmaya Yardımcı 7 Beslenme Değişikliği

Doğurganlığınızı Arttırmaya Yardımcı 7 Beslenme Değişikliği

Harvard Tıp Okulunun doğurganlık üzerinde yaptığı araştırmalara göre, genetik, yaş gibi kontrol edilemeyen faktörlerin aksine tıbbı müdahale olmadan kontrol edebileceğimiz alınması gereken ve sakınılması gereken gıdalar ile yumurtlama fonksiyonlarınızı geliştirebilirsiniz.

 

  1. Daha karmaşık karbonhidratlar yiyin ve ileri derecede işlenmiş olanlardan uzak durun. Vücudunuz kötü karbonhidratları (beyaz ekmek, beyaz pirinç gibi) çabuk sindirip kan şekerine dönüştürür. Kan şekerini düşürmek için pankreas kan dolaşımına insülin salgılar. Çalışmalar yüksek insülin düzeylerinin ovülasyonu inhibe ettiği göstermektedir. Bu nedenle gebelik planladığınız dönemde basit karbonhidratlardan uzak durmanız gebelik şansınızı arttıracaktır.
  2. Trans yağlardan uzak durun. Daha sağlıklı olan doymamış yağları tercih edin. Trans yağlar insülin direncini arttırır. Yüksek insülin düzeyleri yumurtlamayı etkileyen birçok metabolik bozukluğa neden olmaktadır.
  3. Kırmızı et yerine fasulye, fındık, tohumlar gibi daha çok bitkisel kaynaklardan protein almaya çalışın. Bitkisel proteinler aynı zamanda sağlıklı yağlar içerirler ve kırmızı ete göre daha az kaloriye sahip oldukları için kilo fazlası olan anne adaylarına kilo vermede yardımcı olurlar.
  4. Günde 1 yada 2 porsiyon tam yağlı süt veya türevini tüketin. Harvard Halk Sağlığı Okulu çalışanlarından beslenme ve epidemiyoloji profesörü Walter Willet, az yağlı yada yağsız süt tüketimi yapan hamile kadınların, tam yağlı süt tüketimi yapanlara göre daha fazla sorunla karşılaştıklarını belirtmiştir.
  5. Harvard’da 8 yıl boyunca yapılan bir çalışmada günlük 400 mikrogram folik asit alan kadınların %40’ının daha az kısırlık sorunu yaşadığı kaydedilmiştir. Genel olarak günlük en az 400 mikrogram folik asit, 40-80 miligram arası da demir içeren multivitamin alınması önerilmektedir. Hangi multivitaminden ne kadar almanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuza danışın.
  6. Çay ve kahve tüketimini aşırıya kaçmadan, kontrollü bir şekilde yapmaya devam edebilirsiniz ama şekerli içeceklerden tamamen kaçının. Harvard’da yapılan bir başka araştırmaya göre, bir iki bardak alkol veya birkaç fincan kahve yada çayın yumurtlama problemleri üzerinde etkisi bulunmaktadır.
  7. Kilonuzu ‘doğurgan bölge’ de tutun. Yani BMI 18.5 ile 24 arasında. Vücut kitle indeksiniz 18.5’ in altında yada 25 ve üzerinde ise hem doğurganlığınızı hemde bebeğin sağlığını etkileyebilir.


    Hamilelik öncesi ve hamilelik sürecinde nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, herupi.com üzerinden yapılan online sağlık seminerlerimizi takip edebilirsiniz.
Paylaş!