Eklemlerinize İyi ve Kötü Gelen Yiyecekler Neler?

eklem sağlığı

Eklemlerimiz bizim doğal menteşelerimizdir. Onlar sayesinde hayatımızı güzelleştiren karmaşık yollara göre hareket edebilir, tırmanabilir dans edebiliriz. Eklemlerimiz bizi istediğimiz yere taşıyarak mutlu eder. Yanlış beslenme, hastalık, sakatlık yada ilerleyen yaş gibi nedenler eklem sağlığımızı elimizden alabilir. Sizin için eklem sağlığınıza iyi ve kötü gelen şeyleri listeledik.

Güneşlenin: Her gün bir kaç dakikalık güneşlenme ile ihtiyacınız olan D vitaminini alabilirsiniz. D vitamini eksikliği, eklem iltihaplarının yanı sıra obezite, diyabet, kanser gibi birçok hastalığının gelişmesi riskini arttırır.

– Bol Su: Yeterli miktarda su içmek, sakatlanma riskinizi azaltacaktır.

– Elma: Elmalar kollajen oluşturmamıza yardımcı olan ve kıkırdak ana bileşeni olan ‘quercetin’ içerirler. Hem sağlıklı ve genç bir cilt için hem de kıkırdak ve kemiklerinizi korumak için en gevrek ve lezzetli yoldur.

– Badem: Bademler omega 3 yağ asitleri, E vitamini ve manganez açısından zengindir. Omega 3 iltihabı azaltır. E vitamini antioksidan özelliği ile vücudu korur. Manganes, glukozaminin daha kolay ve etkili çalışmasına yardımcı olarak eklemleri onarır.

chia tohumu


– Chia: Yeni yeni Türkiye’deki marketlerde yerini alan bu küçük siyah renkli tohumlar, Aztek ve Mayaların temel besin gıdasıdır. Tendon, kıkırdak, kas onarımı için vücudun ihtiyaç duyduğu omega 3 asitleri ve amino asitler için mükemmel bir kaynaktır. 

 – Semizotu: Omega 3 için en iyi bitkisel kaynaktır.

– Ananas: Ananasın içinde bulunan bir enzim eklem ağrılarınızı azaltır. Burkulma, morluk ve kesikler için de kullanılabilir.

– Saf Zeytinyağı: Saf zeytinyağı ağrıları azaltmak için gerekli olan antioksidan ve omega 3 asitleri bakımından zengindir.

– Hindistan Cevizi Yağı: Vücudumuzu virüslere, zararlı bakterilere ve mantarlara karşı koruyan ve iltihapları azaltan esansiyel yağlar açısından zengindir. Hem dahili hem de harici olarak kullanılabilir.

– Kırmızı Dolmalık Biber: Tüm biberler C vitamini bakımından zengindir ama kırmızı olanı en iyisidir. Aynı zamanda bolca A ve K vitamini ve antioksidanlar içerir. C vitamininin ağrıyı azalttığı bilinmektedir. Kırmızı biber aynı zamanda sinir hücrelerindeki ağrı bileşiklerini boşaltır.

– Muz: Potasyum eksikliğinin eklem iltihaplarına neden olabildiği yönünde araştırmalar bulunmaktadır. Muz iyi bir potasyum kaynağı olarak tüketilmelidir.

omega3
– Avokado:Potasyum ve omega asitleri kaynağıdır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan ve iltihap çözücüdür.


– Zerdeçal: Bu baharata parlak sarı rengi veren bileşeni, kanser, eklem iltihapları ve kalp hastalıklarına iyi geldiği yönünde çalışmalar bulunmaktadır.

– Zencefil: Zerdaçaldaki gibi iltihap giderici ve ağrı azaltıcı özelliktedir.

Eklem Sağlığı için Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

– Kırmızı Et: Proteinin fazlası, özelliklede asidik hayvansal proteinler, eklem rahatsızlığı çekenler için pek de iyi bir tercih değildir. Protein kaynağı olarak mümkün olduğunca bitkisel gıdaları tercih edin.

– Süt ve ürünleri: Süt ve ürünlerinin eklem iltihaplarına neden olan bir alerjen olduğu bilinmektedir. Süt tüketimini keserek eklem iltihaplarını tedavi eden çok sayıda kişi bulunmaktadır.

– Kafein: Bu uyarıcı madde, vücuttaki minarelleri çeker ve vücudun susuz kalmasına neden olur. Bu durumun ile eklem ağrıları arasında bir bağ olduğu bulunmuştur.

– Soya: Başka bir alerjen olan soya, iltihaplanma ve başka sorunlara neden olabilir. Onun yerine chia veya keten tohumu gibi protein ve esansiyel yağlar bakımından daha iyi olan kaynaklar tercih edilebilir.

– Trans Yağlar: İşlenmiş bitkisel yağların, doymuş yağlardan daha zararlıdır. Bunlar kilo alımına neden olduğu gibi, iltihaplanmaya ve serbest radikallerin hücresel yapılara ve DNA’ya zarar verdiği  bilinmektedir. Trans yağlar, kanser, diyabet ve kalp rahatsızlıkları ile ilişkilendirilmektedir.

– İşlenmiş Gıdalar: Genel olarak işlenmiş gıdalar, sodyum, şeker, trans yağ ve hücreleri tahrip eden serbest radikaller ile doludur. Bunlar da kanser, aşırı kilo alımı, davranış değişiklikleri ve daha birçok hastalık ile ilgildir. İşlenmiş gıdaların uzun süre kullanımı vücudun alerjenlere ve kimyasallara olan hassasiyetini arttırır.

Eklem sağlığı için nasıl beslenmeli, hangi egzersizleri yapmalı? Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, herupi.com üzerinden yapılan online sağlık seminerlerimizi takip edebilirsiniz.


Paylaş!