Ekstra Zeytinyağ Meme Kanserini Önlüyor mu?

zeytinyağ kanseri önlüyor mu?

14 Eylül 2015’de  JAMA Internal Medicine dergisinde yayınlanan ön çalışmaya göre sızma zeytinyağı ile zenginleştirilmiş Akdeniz diyeti ile beslenen yaşlı İspanyol kadınlarda meme kanseri tanısının daha az oranda görüldüğü belirtildi.

Çalışmada 3 farklı kadın grubu incelendi. Birinci gruba ekstra ilave edilmiş zeytin yağı içeren Akdeniz diyeti beslenmesi uygulandı. İkinci gruba ilave olarak ekstra fındık porsiyonu eklendi. Üçüncü grubun ise yağ alımı azaltıldı. Çalışma 5 yıl boyunca yaşları 60 ile 80 arasında değişen 4300 kadın üzerinde yapıldı.

Çalışma süresince 35 kişiye meme kanseri tanısı konuldu. Zeytinyağı ilave edilen grupta zeytinyağ alımını azaltan gruba göre %62 oranında daha az kanser tanısı ile karşılaşıldı. Eksta fındık yiyen grup ile yağ alımını azaltan grup arasında ise istatistiksel olarak bir fark ile karşılaşılmadı.

Çalışmanın teyit edilmesi için daha uzun ve daha geniş örneklemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu araştırmalar akdeniz diyetine ilave zeytinyağı içeren diyetlerin sağlıklı bir diyet kurmaya yardımcı olacağını göstermektedir. Zeytinyağını cömertçe kullanarak meme kanserini önleyebileceğiniz şimdilik söylenemese de böyle bir beslenmenin zarar vermesi pek olası görünmüyor.


Kaynak: http://www.health.harvard.edu/womens-health/research-were-watching-high-olive-oil-consumption-linked-to-lower-breast-cancer-risk

Paylaş!