Hastalığın Kokusunu Alıyor musunuz?

Hiç hastalığın kokusunu aldığınızı düşündünüz mü? Yapılan yeni bir çalışmaya göre, insanlar sahip oldukları görme ve koku alma yetenekleri ile farkında olmadan etraflarındaki hasta insanları tespit etme ve ondan uzak durma yeteneğine sahip.

Araştırmacılar, yorgunluk, ağrı ve ateş gibi hastalık semptomlarını tetiklemek için bir grup gönüllüye zararsız bakteriler enjekte edip, katılımcılardan koku ve görüntü (video, fotoğraf) örnekleri aldı. Başka bir gönüllü gruba beyin taraması altındayken, hem sağlıklı kontrol grubunun, hem de ‘hasta’ gruptaki insanların karışık düzendeki görüntüleri gösterilip, kokularına maruz bırakılırken, kimin hasta olduğu, kimin çekici olduğu ve kimlerle sosyalleşip sosyalleşmeyeceği soruldu. Sonuçlar ilginçti!

Vücudumuz Bizi Hastalıklardan Uzak Tutmaya Çalışıyor!

İsveç Karolinska Enstitüsü’nde klinik sinirbilimi bölümü profesörü Mats Olsson “Çalışmamız, insanların sağlıklı insanlarla, hasta olanlara göre sosyalleşmeyi daha çok tercih etmeye ve onlarla iletişime geçmeye daha fazla istekli olma eğiliminde önemli bir farklılık olduğunu gösteriyor. Ayrıca, beynin, bir kişinin sağlık durumu ile ilgili çoklu duyulardan aldığı  zayıf sinyalleri işlemede ne kadar iyi olduğunu da görebiliyoruz. Çalışma bulguları, hayatta kalmanın doğal olarak enfeksiyonu önlemeyi gerektirdiğini biyolojik olarak doğrulamasını sağladı” dedi.

Peki Hastalanan Kişi Yakınımız ise?

Olsson, “Sağduyu bize, bağışıklık sistemine yardımcı olacak bir temel davranışsal repertuarın olması gerektiğini söylemektedir. Ancak, eğer hastalığa yakalanan kişi ile yakın ilişki içindeyseniz(çocuğunuz gibi), algılanan hastalık sinyali o kişiden kaçmak yerine bakımı konusunda yardımcı olmak davranışını arttırabilir. ” dedi. Tüm bu çalışmalar, insan beyninin düşündüğümüzden daha hassas olduğunu bizlere göstermeye devam ediyor.

Kaynak: Bu çalışma yakın zamanda Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayınlanmıştır.

 

Paylaş!