Korkan Çocuğunuza Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

 

Korku Nedir?

Korku en temel insan duygularından biridir. Sinir sistemine programlanır ve bir içgüdü gibi çalışır. Bebekliğimizden  itibaren, tehlikeyi hissettiğimizde veya kendimizi güvende hissetmediğimizde ortaya çıkan korku duygusu, aslında hayatta kalma içgüdülerimizden biridir. Korku bizi tehlikelere karşı korumak için uyarır ve bizi onunla baş etmeye hazırlar. Korku hissetmek bazı durumlarda çok doğal ve yararlıdır. Ama tüm duygular gibi korku da duruma ve kişiye bağlı olarak hafif, orta veya yoğun olabilir. Bir korkuyu hissetmek kısa yada uzun süreli olabilir.

Çocukluk Çağındaki Korkular

Çocukluk çağında bazı korkular normaldir. Çünkü korku, insanın kendini savunmasız hissetmesi, emin olamaması durumlarında oluşan doğal bir tepkidir. Çocuklar da yaşadığı şeylere ve yerlere çoğunlukla yabancıdır.

Küçük çocuklar sıklıkla karanlık, yalnız olma, yabancılar, canavarlar veya diğer korkunç hayali yaratıklardan korkarlar. Okul yaşındaki çocuklar gök gürültüsünden  ya da tek başına uykuya dalmaktan korkabilirler. Çocukların çoğu  büyüyüp öğrendikçe, yetişkinlerin  de desteği ile yavaş yavaş korkularından kurtulurlar.

Bazı çocuklar korkulara karşı daha hassastır.  Korkularını aşmada zorluk çekebilirler. Korkular beklenen yaşın ötesinde olduğunda, çocuğun etrafında, çocuğun korkusunu pekiştiren, aşırı derecede korkan yada endişe duyan biri(lerinin) var mı? diye düşünülebilir.  Korkuları çok yoğun veya çok uzun olan insanlar, onları aşmak için yardıma ve desteğe ihtiyaç duyabilir.

Çocuğumuza Nasıl Yardım Edebiliriz?

  1. Çocuğunuzun Korkusunu Anlayın: Çocuğunuz dünyayı yeni keşfediyor. Hayal dünyalarının geliştiği bu dönemde, zihinleri, gördükleri herşeyi, korkunç bir imaj oluşturmada kullanabilir. Karanlık odalarında bir canavar olduğuna inanmaları garip olmaz! Çocuklar farklı yaşlarda, farklı yoğunluklarda ve farklı şeylerden korkarlar. Bir sene karanlıktan korkarken, ertesi sene köpekten korkmaya başlayabilirler. Bu nedenle, korkuların üstesinden gelmenin en iyi yolu yoktur. Çocuğunuzun gelişim aşamasına ve stresle başetme kabiliyetine göre özelleştirilmelidir.
  2. Çocuğunuz ile Konuşun:  Çocuğunuzla konuşmak kesinlikle kendisini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Çocuğunuzun korkusunu sizinle paylaşmasına izin verin. Onu neden korktuğunu ve nedenini açıklamasını ister misin? Nasıl hissettiğini açıklamasına izin verin. Korkusunu sizinle tartışırken onu anladığınızı gösterin. Ona çocukken birkaç şeyden nasıl korktuğunu anlatarak, çocuğunuzla bağınızı güçlendirerek, endişe duygusunu azaltabilirsiniz.
  3. Çocuğunuzun Korkusunu Görmezden Gelmeyin: Çocuğunuz belirli bir akraba, bakıcı veya komşunuzdan korkuyorsa, bu korkusunu görmezden gelerek çocuğunuzu bu kişilerle olmaya zorlamayın. Bunun yerine,  o kişiden neden korktuğunu öğrenmeye çalışın. Bu kişinin, çocuğunuzun korkmasına neden olabilecek herhangi birşey yapma ihtimalinin düşük olduğunu düşünseniz bile çocuğunuza onun yanında olduğuza dair güven hissini verin. 

 

Sizin de çocuğunuzun korkuları ile ilgili sorularınız varsa,  düzenlediğimiz online seminerlere ücretsiz kayıt olarak, canlı yayında uzmanımıza soru sorup anında cevap alabilirsiniz.

 

Referanslar:

  1. http://www.wikihow.com/Help-Your-Child-Overcome-Fears
  2. http://kidshealth.org/en/teens/phobias.html
Paylaş!