Neden 2 yaşından küçük çocuklarınızı TV’den uzak tutmalısınız?

Neden 2 Yaşından Küçük Cocuklar TV den Uzak Tutulmalı


Bu soruyu cevaplamak için çocuğun beyin gelişimine kısaca bakmak yeterli olacaktır. Çocuk beyni hayatının ilk 3 senesinde hayatının hiçbir döneminde olmayacak kadar gelişme kaydeder. Bu dönemde karşılaştığı uyaranlar beyin gelişimini derinden etkiler.

Gerçek hayatta ve TV’de birer top düşünün. Bebekler 3 boyutlu vizyonlarını geliştirdikleri 3 yaş altı dönemde aynı topa TV ekranından baktığında, gölgelendirilmiş 2 boyutlu bir daire görmektedir. Eğer topu gerçek hayatta bir zemin üzerine atarsanız, onun yerden sekerek durana kadar ileri doğru zıpladığını görebilirsiniz. Aynı hareket TV ekranında topun aşağı-yukarı yönde hareket etmesi ve sonra birden zeminde durur halde gösterilmesi şeklinde izleyiciye aktarılır.

Bebekler TV ekranındaki parlak renklere ve hareketlere bakıyor olabilir ama beyinleri tüm bu tuhaf resimlere anlam vermekten acizdir. Bir bebeğin ekranda gördüğü  nesnenin gerçek yaşantıda neye karşılık geldiğini anlaması tam 2 sene sürer. Bu nedenle 3 yaşın kadar çocuklar birşeyleri gerçek yaşamda, ekranda gördüklerinden daha hızlı öğrenirler.

Bebekler ve küçük çocuklar birşey anlamasalar da TV seyretmelerinin ne zararı olabilir? Yemek esnasında izlenen TV çocuğun yemek yemesini sağlıyorsa, açlıktan ölmesindense TV izlemesi daha iyi değil midir?

Evet TV izlemesi açlıktan ölmesinden daha iyidir ama TV izlememesinden daha kötüdür. Araştırmalar, 2 yaşından önce TV ve benzeri ekranların izlenmesinin, çocukların dil gelişimi, okuma becerileri ve kısa süreli hafıza üzerinde kalıcı ve olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir. Ayrıca uyku ve dikkat ile ilgili sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. “Ne yersek o isek”, “beyin de neyi deneyimlerse o dur”. TV, çocuklarınızın zihinsel gelişimi için abur cubur yiyecekler gibidir.

Sorun sadece bebeğinizin TV izlerken ne yaptığı değildir, aynı zamanda ne yapmadığıdır. İnsanlar özellikle çocukluk dönemlerinde diğer insanlarla etkileşimi öğrenmek için programlanmıştır. Yürümeye başlayan bir çocuk ile ebeveyni arasındaki iletişimde yüz ifadeleri, ses tonu, vücut dili arasında karmaşık bir etkileşme olurken, aynı etkileşim çocuk TV izlerken durma noktasına gelir. Siz mutfakta yemek pişirirken, tavayı yere vuran çocuğunuz, aynı süreyi TV izlerken geçirdiğinden daha fazla şey öğrenecektir.

“Kimse izlemiyor” diye arka planda açık bırakılan TV bile, dil gelişimini geciktirmek için yeterlidir. Normalde bir ebeveyn bebeği etrafta iken, bir saatte ortalama 940 kelime sarf ederken, bu sayı TV’de ortalama 770’e düşmektedir. Daha az kelime ile karşılaşmak, daha az kelime öğrenmek anlamına gelir. Aynı zamanda bu dönemde bebekler uzun süreler dikkatini toplamayı öğrenmeye başlarlar. Yaşıtlarına göre daha fazla TV izleyen çocuklar 7 yaşına geldiklerinde daha fazla dikkat dağınıklığı sorunu ile karşılaşmaktadır. Sürekli değişen, sürekli çocuğa ilginç şeyler sunan, neredeyse hiç sıkıcı bir şey ile başa çıkmaya zorlamayan TV yada video oyunları çocukların dikkat süresini kısaltmaktadır.

Okul öncesi dönem çocukları için hazırlanmış, iyi tasarlanmış gösteriler, matematik, fen, sorun çözme ve olumlu davranışları öğreten TV eğitim programlarına 2 yaşından sonra izletmeye başlayabilirsiniz. Bu tip eğitim programları, entelektüel uyarıcıların az olduğu evlerde çocuğun gelişimi için büyük farklar yaratabilmektedir.

Doğal olarak, TV izlerken çocuk ebeveynleri ile birlikte ise, yalnız olduğundan daha fazla şey öğrenecektir. İçeriği ne olursa olsun, çocuklarınıza günde 2 saatten fazla TV izletmemeye çalışın! İster cep telefonu ister bilgisayar üzerinden izlesin, aslında çocuğunuzun izlediği şeyin TV olduğunu unutmayın!


Paylaş!