Tüm hastalıklar bağırsakta başlar!

otizm

Bağırsak sağlığınız hayatınızı nasıl etkiliyor? Sizde yada ailenizde reflü, hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık, ishal yada benzeri sindirim şikayetleri var mı? Egzama, astım, disleksi veya depresyondan muzdarip misiniz? Çocuklarınıza yakın zamanda bir tür otizm, ADD yada ADHD teşhisi kondu mu? Peki bu sorunlar arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını merak ediyor musunuz?
  
Yanıt: Evet var!

Tüm hastalıklar bağırsakta başlar!

Son yıllarda yapılan araştırmalar, bağırsak florasındaki bakterilerin organlarımızdan biri olarak kabul edilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Araştırmalara göre, zayıf bakteri florası ve sindirim problemleri diğer sağlık problemlerinin merkezinde yer almaktadır. Eksik yada dengesiz bağırsak florasına sahip çocuklar, zayıf bağışıklık sistemine sahip olup hastalanmaya daha yatkındır. Nöroloji ve beslenme alanlarında uzmanlaşmış tıp doktoru Campbell-McBride, yıllar evvel Hipokrat’ın söylediği ’Tüm hastalıklar bağırsakta başlar’ ifadesine, çalışmaları ile ışık tutmaktadır.

Dr. Campbell-McBride’a göre otizm gibi beyin hastalıkları ve bipolar bozukluk, şizofreni gibi psikolojik rahatsızlıklar şimdiye kadar genetik ile açıklanmaya çalışılmıştır. Ancak genetik hastalıkların bir sonraki nesillere taşınması zaman alacağından, hiç bir genetik rahatsızlığın yıllar içerisinde üstel bir artış göstermesi beklenmemektedir.


Dr. Campbell-McBride, yıllar içerisinde yüzlerce otizmli, öğrenme güçlüğü çeken, psikiyatrik hastalarla çalışmış ve yetişkin yada çocuk  hemen hemen tüm vakalarının şiddetli bir sindirim problemine sahip olduğunu farketmiştir. Yaptığı araştırmalarda beyin kimyasını etkileyebilecek sindirilmemiş gıdalar ile kötü sindirim ve sağlıksız bağırsak florasının yarattığı kimyasallar arasında bir ilişki olduğunu keşfetmiştir. Bu ilişkiye Bağırsak ve Psikoloji Sendromu – Gut and Psychology Syndrome (GAPS)- ismini vermiştir.

 

Gap Diyetininin 3 Ana Prensibi

1. Bağırsağı iyileştir

2. Bağırsaktaki iyi huylu bakterileri arttır


3. Toksinlerden kurtul!

GAPS diyetinin detaylarını, nasıl uygulanacağını ve uygulayanların deneyimlerini merak ediyorsanız, herupi.com da yayınlanan sağlık konuşmalarımızı takip etmenizi öneriririz.

Paylaş!