Yetişkinlerde Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Belirtileri

Yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu  belirtileri nelerdir? Biliyor musunuz? İşlerinizi zamanında yetiştiremiyor, yapılacak işlerinizi organize edemiyor veya konsantre olmakta güçlük çekiyorsanız dikkat eksikliğiniz olabilir! Sanılanın aksine DEHB sadece çocuklarla sınırlı değildir – DEHB olan çocukların %30 ie %70’i büyüdüklerinde semptomları devam etmektedir. Buna ek olarak, çocuk yaşta teşhis edilmeyen DEHB, erişkinlikte daha belirgin belirtiler geliştirebilir ve bu belirtiler iş yerinde veya özel ilişkilerinde sorunlara neden olabilir. Birçok yetişkin, DEHB’ye sahip olduklarının farkında bile olmayabilir. Siz yada bir tanıdığınız hiperaktif olabilir mi? Yetişkinlerde DEHB, çocuklarda olduğundan daha farklı bir desen izlemektedir. Sizin için yetişkinlerdeki dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite belirtilerini listeledik.

  1. Geç Kalma: İşe yada önemli olaylara kronik olarak geç mi kalıyorsunuz? Çocuk yaşlardayken zamanınızı iyi yönetememeniz normal karşılanabilir. Ama yetişkinlik döneminde, bir yere giderken sizi geç bırakacak unsurları mümkün olduğunca hesaba katıp ona göre planlama yapmanız beklenir. Elbette İstanbul trafiğinin süprizleri ile arada sırada bir yerlere geç kalmanızdan bahsetmiyoruz. Ama düzenli olarak işinize veya önemli toplantılarınıza geç mi kalıyorsunuz?
  2. Tehlikeli Araba Kullanma: Araştırmalar, DEHB olan kişilerin hız yapma, kazalara karışma ve sürücü belgelerini kaybetme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.
  3. Oyalanma: DEHB olan yetişkinler, önceliklendirme, başlama ve bitirme görevlerinde sorun yaşayabilir. Dağınık, huzursuz ve dağılmış olma eğilimindedirler. DEHB olan bazı insanlar, okurken konsantre olmakta zorlanırlar.
  4. Patlamalar: Öfkeyi kontrol etme zorluğu ve dürtüsel davranışlar
  5. Aşırı Odaklanma: DEHB olan bazı yetişkinler, zevk aldıkları veya ilgi çeken şeylere normalden fazla dikkatle odaklanabilirler – hiper odaklanma kabiliyeti. Fakat kendilerine verilen görevleri yerine getirirken, ufak bir bakkal listesinin hazırlanması gibi basit bile olsa hoşlarına gitmeyen işlerde dikkatlerini vermekte zorlanırlar.

Çoklu Görev İnsanı mısınız? DEHB mi?

Günümüzün hızlı akışında hangimiz uzun süre dikkatimizi birşeylere verebiliyoruz ki? Kısa mesajlar, e-postalar, sürekli gelen çağrılar ve hızlı tempolu çalışma ortamlarında herkesin bugünlerde DEHB’ye sahip olduğunu düşünebilirsiniz. Bunların hepsi dikkati dağıtabilirken, çoğu kişi önemli sorumluluklara odaklanmayı başarır. DEHB olan insanlarda dikkat dağıtıcı şeyler, evde ve işyerinde yaşamsal görevlerin tamamlanmasına, çoğu zaman müsade etmez.

DEHB’nin Avantajları Var mı?

DEHB benzeri özelliklere neden olan bir genetik çeşitlilik, dünyanın göçebe halklarında daha yaygındır. Araştırmacılar, dürtüsel davranışların, yenilik arama ve öngörülemezlik gibi özelliklerin, göçebelere gıda ve diğer kaynakları bulabilmelerinde yardımcı olabileceğini düşünüyor. Bu nedenle, bir masa başında çalışmayı zorlaştıran nitelikler, göçebe atalara bir avantaj olabilir.

Paylaş!